18. فروردين 1398 - 20:08   |   کد مطلب: 300278
سراب روانسر: یادداشت صابر محمدی رئیس اداره هواشناسی روانسر :بارش باران به عنوان يکي از مواهب خداوند، هميشه مورد توجه بشر بوده است و انسان‌ها از ابتداي تاريخ تاکنون و بنا به ظرفيت‌هاي خود در مقاطع زماني مختلف، از اين نعمت بهره گرفته‌ است

به گزارش سراب روانسر، یادداشت صابر محمدی رئیس اداره هواشناسی روانسر :بارش باران به عنوان يکي از مواهب خداوند، هميشه مورد توجه بشر بوده است و انسان‌ها از ابتداي تاريخ تاکنون و بنا به ظرفيت‌هاي خود در مقاطع زماني مختلف، از اين نعمت بهره گرفته‌اند و شکرگزار هم بوده‌اند و با جمع‌آوري آب به روش‌هاي مختلف، نياز خود را برآورده کرده‌اند.
اين که نعمت باران و آب تا چه ميزان بر زندگي بشر تأثير دارد و نبود آن، مرگ انسان‌ها و موجودات کره زمين را موجب مي‌شود، بر همگان روشن و مبرهن است اما اين که چرا همين نعمت الهي به دليل دخالت انسان در طبيعت و اجراي پروژه‌هاي غير مهندسي و غيرکارشناسي طي سال‌هاي متمادي، به عاملي براي ويراني خانه‌ها، شهرها و حتي مرگ انسان‌ها تبديل مي‌شود، مسأله‌اي است که ورود به آن توسط افراد خبره و کارشناس و البته نه مسئول، واجب و ضروري است.
معضل کم آبي و کم بارشي از حدود 15 تا 20 سال قبل در کشورمان نمود پيدا کرد و مسئولان به اين فکر افتادند تا با اتخاذ تصميمات لازم، از خشک شدن تالاب‌ها و رودخانه‌ها جلوگيري کنند اما به دلايل مختلف، نه تدابير لازم تأثير‌گذار در اين باره اتخاذ کردند و نه روند خشک شدن منابع طبيعي آب متوقف شد به نحوي که متأسفانه به مرور اکثر تالاب‌هاي و منابع زير‌زميني آب در کشورمان، دچار خشکسالي شدند که از جمله آنها مي‌توان به خشک شدن تالاب‌هاي گاوخوني، هامون و کم آبي درياچه اروميه اشاره کرد.
کم طاقتي در برابر اين معضل به آنجا رسيد که حتي موضوع انتقال آب درياچه خزر به مناطق مرکزي کشورمان هم مطرح شد؛ موضوعي که به اعتقاد بسياري از کارشناسان عواقب بسيار خطرناکي از جمله تغييرات اقليمي را به دنبال خواهد داشت و پيامدهاي آن وحشتناک‌تر از خشکسالي خواهد بود. 
اما در بحبوحه شرايط ياد شده، به يکباره شرايط بارشي در کشورمان تغيير کرد و اکثر نقاط کشورمان درگير بارش‌هاي سيل‌آسا شدند. سامانه بارشي از اواخر روزهاي پارسال از مازندران و شهر ساري فعال شد و رفته‌رفته به طرف استان گلستان حرکت کرد و پس از آن در استان‌هاي فارس، لرستان و خوزستان فعال شد و به اين ترتيب بارش رحمت الهي سراسر کشورمان را دربرگرفت.
بارش پربرکت باران در کشورمان طي روزهاي گذشته موجبات خوشحالي مردم به ويژه کشاورزان را موجب مي‌شد به شرط اين که همان مسئولاني که روزي فقط غصه کم آبي را پشت تريبون‌ها مي‌خوردند و طرح‌هاي غيرکارشناسي را در سر مي‌پروراندند، کمي هم در انديشه اتخاذ تدابير لازم هنگام بارش باران و حفظ جنگل‌ها بودند تا در شرايطي که لطف پروردگار نصيب مردم کشورمان مي‌شود، خانه‌ها تخريب نشوند و انسان‌هاي بيگناهي قرباني قصور و کوتاهي‌ها نشوند و سرانجام اين که اين لطف خدا، عذاب الهي تعبير نشود!
قصور مسئولان در اين حوزه طي سال‌هاي متمادي، مسأله قابل کتماني نيست و به راحتي هم نمي‌توان از کنار آن عبور کرد، قصوري که روزهاي خوش آغازين سال نو را به کام مردم مناطق سيل‌زده و ديگر هموطنانمان تلخ و عده زيادي را هم بي‌خانمان و حتي عزادار کرده است.
بررسي اخبار اين رويداد در اکثر مناطق ايران، نشانگر واقعيت‌هاي تلخي از گناه نابخشودني برخي مسئولان فعلي و گذشته است. اين که در فاصله کمي از رودخانه‌ها اجازه ساخت و ساز داده مي‌شود يا بدون کارشناسي لازم، مسيل‌هاي خشک شده را به بوستان يا جاده تبديل کرده‌اند و از همه مهم‌تر اين که لايروبي رودخانه‌ها را به عنوان محلي براي هدايت آب با هدف جلوگيري از سرريز شدن آب به اطراف به راحتي به فراموشي سپرده شده است و کسي هم دغدغه نابودي جنگل‌ها را نداشته‌ است، مصاديقي از گناه نابخشودني عده‌اي به ظاهر مسئول است که همواره در شيپور «اجراي کار بدون منت به مردم» دميده‌اند ولي به دليل نداشتن تخصص لازم و مرتبط با جايگاه کاري و مسئوليت حرفه‌اي‌شان، موجبات وارد شدن خسارات جبران‌ناپذير را فراهم کرده‌اند.
اما به راستي و در اين شرايط مي‌توان مسئولان فعلي دستگاه اجرايي را مقصر قصور چند دهه کوتاهي‌ها دانست يا اين که بايد با ريشه‌يابي دقيق و علمي علت وقوع اينگونه حوادث، از تکرار آن جلوگيري کرد؟
نگاه گذرا به سيل اخير در مناطق مختلف کشورمان که کماکان ادامه دارد و هر لحظه بر دامنه خسارات و شمار قربانيان آن هم اضافه مي‌شود، بيانگر اين موضوع است که تازماني که مسئولان به فکر اصلاح روند غلط گذشته با هدف از بين بردن عوامل وقوع سيلاب نباشند و اقدامات لازم و پيشگيرانه را در دستور کار قرار ندهند، يا بايد از کم آبي بناليم يا از پر آبي!